Mayın 30-da Sea Breeze ərazisində ikinci beynəlxalq investisiya forumu Sea Breeze Investment Forum keçirildi. Bu il iş proqramının diqqət mərkəzində Azərbaycanın daşınmaz əmlakının investisiya potensialının inkişafı durur.
Sea Breeze-ə dünyanın müxtəlif ölkələrindən, o cümlədən Rusiyadan, Qazaxıstandan, Türkiyədən, Hindistandan, İsraildən və digər ölkələrdən qonaqlar gəlmişdi. Forum iştirakçıları qolf maşınlarında kompleks ərazisini gəzərək, Emin Ağalarovun şəxsən nümayiş etdirdiyi hazır obyektlər və inşa edilən daşınmaz əmlak layihələri ilə tanış oldular. Ekskursiyadan sonra unikal Caspian Dream Liner layihəsinin təməlində Azərbaycan İqtisadiyyat Naziri Mikayıl Cabbarovun iştirakı ilə zaman kapsulu qoyuldu.
Forumun işgüzar hissəsində iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, Azərbaycan Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev, Sea Breeze Resort şəhər-kurortunun sahibi Emin Ağalarov, AR Expor və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) icraçı direktoru Yusif Abdullayev, ABB bankın idarə heyəti sədrinin müavini, idarə heyətinin üzvü Elmir Qəhrəmanov, Commonwealth Partnership-in idarəedici partnyoru Sergey Ryabokobylko, Nardaran Invest-in idarəedici partnyoru Andrey Perequdov, Sea Breeze Resort-un ticarət direktoru Ayaz Tağıyev, Sea Breeze Booking-in məhsul inkişafı direktoru Şahin Axundov iştirak ediblər.
Forumu Agalarov Development prezidenti, Sea Breeze Resort-un təsisçisi və sahibi Emin Agalarov açdı. O, Sea Breeze şəhər-kurortu, layihə fondunun inkişafı üzərində çalışan memarlıq bürolarını təqdim etdi, süni adada tikilən yeni layihələri tanıtdı və kompleksin qlobal inkişaf planlarını elan etdi: “Hökumətlə əməkdaşlıq sayəsində bu il daha fəal tikinti işləri aparacaq və inkişaf edəcəyik. COP29-un böyük tədbirini təşkil etməyi dəstəkləməkdən və Sea Breeze-də 5000-ə qədər qonağı qəbul etməkdən məmnunuq. Bütün bunlar uzun illərin işinin və bir çox insanın peşəkarlığının nəticəsidir. Sea Breeze layihəsi artıq 18 ildir ki, fəaliyyət göstərir. Biz 1 milyon kvadrat metrdən çox əmlak tikmişik və tikinti sahəsini iki dəfə artırmağı planlaşdırırıq. Dünyanın aparıcı memarları bizimlə işləyir: tədricən Sea Breeze əsl memarlıq sərgisinə çevrilir – hər bir növbəti kompleks özünəməxsusluqla seçilir. Tikilən binaların sayı tezliklə 150-ə çatacaq, hər bir layihənin arxasında öz fəlsəfəsi durur. Sea Breeze-in unikal yanaşması da bundadır”.
Məruzəçilərin müzakirə mövzusu region iqtisadiyyatının inkişafı və daşınmaz əmlaka sərfəli investisiyalar oldu. Bütün iştirakçılar Sea Breeze-in regionun inkişafına misilsiz töhfəsini qeyd etdilər: bu, ekologiyanın qorunması, qabaqcıl mühəndislik həllərinin tətbiqi və dünya səviyyəsində investisiya axını üçün güclü bazanın yaradılması məsələlərinin həlli yolu ilə kompleks inkişaf istiqamətində irəliləyən qlobal miqyaslı yeganə layihədir.
Forum çərçivəsində Sea Breeze Booking ilə Azərbaycan Turizm Bürosu arasında Azərbaycanın vahid bronlama xidmətinin yaradılması barədə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalandı. Həmçinin Sea Breeze və ABB bank – Azərbaycanın Beynəlxalq Bankı arasında tərəfdaşlıq haqqında memorandum imzalandı. Razılaşma şərtlərinə Sea Breeze ərazisində ABB bank filialının açılması daxildir.
Sea Breeze Investment Forum 2024 Sea Breeze ərazisində ikinci dəfə keçirildi və həqiqətən də təsirli oldu. Şəhər-kurorta müxtəlif ölkələrdən hörmətli qonaqlar və investorlar qatıldı, Sea Breeze-in Azərbaycanın iqtisadi və turizm sahələrinin inkişafı üçün unikal əhəmiyyətini qeyd etdilər. İştirakçılar layihənin sürətli inkişafını qiymətləndirdilər və tərəfdaşlara inanılmaz perspektivlər arzuladılar.

30 мая на территории Sea Breeze прошел второй международный инвестиционный форум Sea Breeze Investment Forum. В этом году в фокусе деловой программы – развитие инвестиционного потенциала недвижимости Азербайджана.
Sea Breeze посетили гости из самых разных стран мира: России, Казахстана, Турции, Индии, Израиля и других. Участники форума побывали на обзорной экскурсии по территории комплекса на гольф-карах, во время которой Эмин Агаларов лично продемонстрировал гостям готовые к сдаче объекты и строящиеся проекты недвижимости. После экскурсии в фундаменте уникального проекта Caspian Dream Liner была заложена капсула времени при участии Министра экономики Азербайджана Микаила Джаббарова.
В деловой части форума приняли участие министр экономики Микаил Джаббаров, председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики Анар Гулиев, председатель Государственного Агентства по Туризму Азербайджана Фуад Нагиев, владелец города-курорта Sea Breeze Resort Эмин Агаларов, исполнительный директор Агентства поощрения эксперта и инвестиций АР AZPROMO Юсиф Абдуллаев, заместитель председателя правления, член правления ABB банка Эльмир Габибуллаев, управляющий партнер Commonwealth Partnership Сергей Рябокобылко, управляющий партнер Nardaran Invest Андрей Перегудов, коммерческий директор Sea Breeze Resort Аяз Тагиев, директор по развитию продуктов Sea Breeze Booking Шахин Ахундов.
Форум открыл президент Agalarov Development, основатель и владелец Sea Breeze Resort, Эмин Агаларов, рассказав про город-курорт Sea Breeze, архитектурные бюро, которые работают над развитием проектного фонда, представил новые проекты, которые возводятся на насыпном острове, и озвучил планы глобального развития комплекса: «Благодаря сотрудничеству с правительством, в этом году мы сможем еще более активно строиться и развиваться. Мы рады поддержать организацию масштабного мероприятия COP29 и разместить в Sea Breeze до 5000 гостей. Всё это – результат долгой работы и профессионализма многих людей. Проекту Sea Breeze – 18 лет. Мы построили более 1 млн кв. м недвижимости и планируем удвоить площадь застройки. С нами работают ведущие архитекторы мира: постепенно Sea Breeze становится настоящей выставкой архитектуры – каждый очередной комплекс чем-то удивляет. Количество строящихся зданий вскоре увеличится до 150, при этом за каждым проектом стоит своя философия. В этом и заключается уникальный подход Sea Breeze».
В фокусе обсуждения спикеров стали темы развития экономики региона и выгодных инвестиций в недвижимость. Все участники отметили беспрецедентный вклад Sea Breeze в развитие региона: это единственный в своем роде проект глобального масштаба, следующий по пути комплексного развития путем решения задач по поддержке экологии, внедрению передовых инженерных разработок и созданию мощной базы для инвестиционного потока на мировом уровне.
В рамках форума был заключен договор о сотрудничестве между Sea Breeze Booking в лице генерального директора Фуада Ибрагимбекова и Бюро по туризму Азербайджана в лице генерального директора Флориана Зенгстшмида по созданию единого букингового сервиса Азербайджана. Также был подписан меморандум о партнерстве между Sea Breeze и ABB банком – Международным банком Азербайджана. В условия договоренностей входит открытие филиала ABB банка на территории Sea Breeze.
Sea Breeze Investment Forum 2024 проходил на территории Sea Breeze во второй раз, став поистине впечатляющим. Город-курорт посетили уважаемые гости, инвесторы из разных стран, отметив уникальную значимость Sea Breeze для развития экономической и туристической сфер Азербайджана. Участники оценили стремительный рост проекта и пожелали партнерам невероятных перспектив.