Sea Breeze-də keçirilən SPRING LAB proqramının finalına 13 layihə yüksəldi: ən yaxşı ideya Qran-pri və həyata keçirilmə imkanı qazanacaq
29 03.2026
28 mart tarixində Sea Breeze ərazisində yerləşən Polo Cafe-də sosial-ekoloji “EkoSfera” mərkəzi ilə birgə həyata keçirilən, 6–22 yaş arası uşaq və gənclərdə ekoloji düşüncə və sahibkarlıq bacarıqlarının inkişafına yönəlmiş SPRING LAB təhsil proqramının seçim mərhələsi baş tutdu.
İştirakçılar dörd istiqamət üzrə 38 layihə təqdim etdilər: “yaşıl” marşrutlar və ekoloji maarifləndirmə, landşaft və təbiət, ekoloji uşaq meydançaları və təbiət oyunları, həmçinin alternativ enerji və tullantıların utilizasiyası sahəsində innovasiyalar. Layihələr ekoloji əhəmiyyət, innovativlik, realizasiya, praktiki fayda, dayanıqlılıq və təqdimat keyfiyyəti meyarlarına əsasən qiymətləndirildi və nəticədə 13 layihə 2026-cı ilin may ayında baş tutacaq final mərhələsinə keçdilər. Ən yaxşı startap ideyasının müəllifi Qran-pri — pul mükafatı və layihəni Sea Breeze ərazisində reallaşdırmaq imkanı ilə təltif olunacaq.
Münsiflər heyətinə “EkoSfera” sosial-ekoloji mərkəzinin nümayəndələri və mütəxəssisləri, Sea Breeze və World Urban Forum (WUF13) təmsilçiləri, həmçinin dayanıqlı inkişaf, mədəniyyət, təhsil və ekologiya sahələri üzrə ekspertlər daxil idi.
“Bu təşəbbüsün əsas dəyəri ondadır ki, Sea Breeze gələcək nəslə yalnız öz ideyalarını təqdim etmək imkanı yaratmır, həm də onların potensial reallaşdırılması üçün real dəstək verir. Layihənin praktik olaraq həyata keçirildiyini görmək imkanı iştirakçılar üçün ən güclü motivasiyaya çevrilir və bu, onların ekoloji təşəbbüslərinin həqiqətən tələbatlı olduğunu və kurort şəhərin dayanıqlı inkişafının bir hissəsinə çevrilə biləcəyini təsdiqləyir”, — deyə “EkoSfera” sosial-ekoloji mərkəzinin rəhbəri Firuzə Sultan-zadə qeyd edib.
Həmin gün Sea Breeze-də uşaqlar üçün Light for the Planet – Earth Hour Workshop təhsil proqramı da keçirildi: iştirakçılar üçün ekoloji şamların hazırlanması və “bankada biolüminessensiya” mövzusunda tematik master-klasslar, həmçinin Earth Hour (“Yer Saatı”) təşəbbüsünün əhəmiyyəti haqqında mühazirə təşkil olundu.

13 Finalists Announced for SPRING LAB at Sea Breeze: Best Idea to Win Grand Prize and Chance for Implementation
29 03.2026
On March 28, the selection round of the SPRING LAB educational program took place at Polo Cafe in Sea Breeze. The program is implemented in partnership with the social and environmental centre “EkoSfera,” and is aimed at developing environmental awareness and entrepreneurial skills among children and young people aged 6 to 22.
Participants presented 38 projects across four areas: “green” routes and environmental education, landscape and nature, eco playgrounds and nature-based games, as well as innovations in alternative energy and waste management. Based on evaluations according to criteria such as environmental significance, innovation, feasibility, practical value, sustainability, and presentation quality, 13 projects advanced to the finals, which will be held in May 2026. The author of the best startup idea will be awarded the Grand Prize — a cash award and the opportunity to implement the project at Sea Breeze.
The jury included representatives and specialists from the social and environmental centre “EkoSfera,” Sea Breeze, and the World Urban Forum (WUF13), as well as experts in sustainable development, culture, education, and ecology.
“The key value of this initiative lies in the fact that Sea Breeze provides the younger generation not only with an opportunity to present their ideas, but also with real support for their potential implementation. The opportunity to see a project brought to life becomes the strongest motivation for participants, confirming that their environmental initiatives are truly in demand and can become part of the sustainable development of the resort city,” said Firuza Sultan-zade, Head of the social and environmental centre “EkoSfera”.
On the same day, the children’s educational program Light for the Planet – Earth Hour Workshop was also held at Sea Breeze: participants took part in thematic workshops on creating eco-candles and “bioluminescence in a jar,” as well as a lecture on the significance of Earth Hour.