Mayın 13-dən 18-dək Kazanda Agalarov Development şirkətinin prezidenti və Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının rəhbəri Emin Ağalarovun iştirak ilə “Rusiya – İslam Dünyası: KazanForum” forumu keçirilir. Sea Breeze “International Property Market” sərgisinin tərəfdaşıdır və Xəzər dənizində salınmış süni adalarda tikilən Halfmoon və Caspian Dream Liner layihələrini təqdim etdi.
Stend federal və regional hakimiyyət orqanlarının nümayəndələri tərəfindən ziyarət edildi. Emin Ağalarov qlobal daşınmaz əmlak tendensiyaları ilə bağlı keçirilən sessiyada da çıxış edərək kurortu investorlara təqdim etdi.
Mayın 15-də Rusiya-BƏƏ İşgüzar Şurası və Robototexnika Bazarı İştirakçılarının Milli Assosiasiyası ilə əməkdaşlıq müqavilələri imzalandı.

From May 13 to 18, Kazan is host to the prestigious Russia – Islamic World: KazanForum, where Emin Agalarov, the President of Agalarov Development and head of the Azerbaijan-Russia Business Council, is in attendance. Under the partnership established with the International Property Market exhibition, Sea Breeze prominently presented its Halfmoon and Caspian Dream Liner projects, both of which are being developed on artificial islands in the Caspian Sea.
The exhibition stand attracted notable visits from representatives of both federal and regional authorities, underscoring the significance of the projects. Additionally, Emin Agalarov participated in a focused session discussing global real estate trends, where he introduced the resort concepts to potential investors.
On May 15, key cooperation agreements were executed with the Russian-Emirati Business Council and the National Association of Robotics Market Participants, marking vital steps in fostering international collaboration in the sector.