12 avqust tarixində Sea Breeze kurort şəhərciyinin ərazisində yerləşən Event Hall–da 7–12 yaşlı uşaqlar üçün Xəzər dənizinin Beynəlxalq gününə həsr olunmuş “Xəzərin qoruyucuları” adlı ekoloji maarifləndirmə günü keçirilib. Tədbir iştirakçıları Xəzər haqqında interaktiv təqdimata baxıb, onun ekosistemi və ekoloji davranış modelləri ilə tanış olub, su ehtiyatlarının qorunması mövzusunu müzakirə ediblər. Proqram çərçivəsində sahilboyu kiçik ekspedisiya təşkil olunub, burada suyun duzluluğu ölçülüb, su orqanizmləri və sahil bitkiləri öyrənilib, mikroskop vasitəsilə müşahidələr aparılıb. Bütün iştirakçılar “Xəzərə məktub” yazıb və dəniz qabıqlarından öz pano işlərini hazırlayıblar.
Hər bir iştirakçıya “Xəzər dənizinin gənc tədqiqatçısı” diplomu və ekspedisiyanın rəmzi möhürü olan “Dəniz pasportu” təqdim edilib.
Tədbir Sea Breeze Resort tərəfindən, kurortun ekoloji təşəbbüslər proqramı çərçivəsində Sosial-Ekoloji Mərkəz “EkoSfera” ilə birgə təşkil olunub.
Sea Breeze-in məqsədi, fəaliyyət göstərdiyi hər bir ölkədə ən ekoloji kurort şəhər olmaqdır. Layihə tikintinin bütün mərhələlərində ekoloji ekspertizadan keçir, burada su və torpaq keyfiyyətinə mütəmadi nəzarət olunur, bütün mühəndis sistemlərinin fəaliyyəti izlənir. 2024-cü ildən kurort şəhər mərkəzləşdirilmiş kanalizasiya sisteminə qoşulub. Sea Breeze ərazisində artıq 10 milyondan çox ağac və bitki əkilib, yeni yaşıllaşdırma işləri davam etdirilir. Layihənin əsas xüsusiyyətlərindən biri sahilboyu tikinti xəttinin 400–500 metr geriyə çəkilməsidir ki, bu da geniş ictimai sahil zonasını qoruyub saxlamağa imkan verir. Qanunvericiliklə icazə verilən minimum 50 metrlik məsafə əvəzinə burada parklar, gəzinti yolları, restoranlar və hər kəs üçün sərbəst dənizə çıxış məkanları salınıb.

12 августа в Event Hall, на территории города-курорта Sea Breeze, прошел день экологического просвещения для детей 7-12 лет «Хранители Каспия», приуроченный к Международному дню Каспийского моря. Участники смотрели интерактивную презентацию о Каспии, ознакомились с его экосистемой и экологическими моделями поведения, обсудили сохранение водных ресурсов. В рамках мероприятия была проведена небольшая экспедиция на побережье с научными наблюдениями, определением солености воды, изучением водных организмов и прибрежных растений, работа с микроскопом. Все участники написали “письмо Каспию” и составили собственные панно с ракушками.
Каждый участник получил диплом «Юный исследователь Каспийского моря» и «Морской паспорт» с символическим штампом экспедиции.
Мероприятие организовано Sea Breeze Resort совместно с Социально-экологическим центром «ЭкоСфера» в рамках программы экологических инициатив курорта.
Sea Breeze ставит цель стать самым экологичным курортным городом в любой стране, где будет представлен. Проект проходит экологическую экспертизу на всех этапах строительства, здесь регулярно анализируются качество воды и почвы, контролируется работа всех инженерных систем. С 2024 года город-курорт подключен к централизованной канализации. На территории Sea Breeze уже высажено более 10 млн деревьев и растений, ведутся новые посадки. Одна из ключевых особенностей проекта — это перенос линии застройки на 400–500 метров от берега, чтобы сохранить широкую общественную прибрежную территорию. Вместо разрешённой минимальной границы в 50 метров здесь были заложены пространства для парков, прогулочных дорожек, ресторанов и свободного доступа к морю для всех желающих.