Beynəlxalq ruhani və fiziki praktikalar festivalı – Nine Senses Fest
6-8 oktyabr tarixlərində Bakıda Nine Senses Fest beynəlxalq mənəvi və fiziki təcrübələr festivalı keçiriləcək.
Festival, Heydər Əliyev fondunun vitse-prezidenti, Nine Senses incəsənət mərkəzinin yaradıcısı Leyla Əliyevanın himayəsi altında baş tutacaq.
Festivalın əsas məkanları kimi: Nine Senses İncəsənət Mərkəzi, Sea Breeze Event Hall və The Club Port Baku idman kompleksi təyin edilib.
Nine Senses mərkəzinin akademik direktoru Natalya Jukova bildirib ki: "Əsas məqsədlər sırasında - Azərbaycanı dünyaya açıq, minlərlə illik ənənələrə, zamanla sınanmış dəyərlərə sahib olan, biznesə, təhsilə, şəxsi inkişafa müasir yanaşan bir dövlət kimi tanıtmaq, qarşılıqlı hörmət, ümumi maraqlara və qonaqpərvərliyə əsaslanan, fərqli mədəniyyətləri birləşdirən bir platforma yaratmaq, festivalın iştirakçılarını sağlamlıq, idman, tarixi və mədəniyyət kimi fərqli, inkişaf etmiş infrasturktura malik yeni turizm istiqamətləri ilə tanış etməkdir.”
Təşkilatçılar həmçinin bir çox qədim nəzəriyyələrin və dinlərin vətəni olan Azərbaycanın qüdrətli yerlərini, milli mədəni ənənələrimizi, zəngin mətbəximizi dünyaya nümayiş etdirmək, Azərbaycanda şüurlu sağlam həyat tərzinin saxlanmasına və inkişafına dəstək olmaq niyyətindədirlər.
Festivalın proqramı müxtəlif və rəngarəngdir. İştirakçılar, fərqli mənəvi istiqamətlər, meditasiya proqramları, yoqanın yüksək pillələri (kriya, kundalini, xatxa, nidra) ilə tanış olacaqlar. Bundan əlavə festivalın hər bir qonağına, çalışqanlığın, kreativliyin, uzun və aktiv həyatın bünövrəsi kimi fərqli sağlamlıq obrazlarının yaradılmasında təcrübələr və peşəkarlarla tanış olmaq imkanı yaradılacaq. Misal olaraq – stretching, qimnastika, hərəkət terapiyası.
“Mind” istiqaməti üzrə zehni sağlamlığa aid elmi və maarifləndirici mühazirələr təqdim olunacaq. Emosional intellektin inkişafı, fərqli istiqamətli təlimlər və yaradıcılıq üzərindən terapiya növləri.
Festival çərçivəsində canlı musiqili, yarmarkalı, həmçinin uşaqlar üçün KIDS CLUB olan əyləncə proqramı da nəzərdə tutulub.
Tədbirin headliner’ləri:
İmram Kriya – kriya yoqa ustadı, musiqiçi, bəstəkar və multiinstrumentalist.
Anna Vladimirova - həkim, Çin təbabəti üzrə mütəxəssis, Wu Ming Dao şəfa təcrübələri məktəbinin yaradıcısı.
Nandan Qautam - ustad, müasir idman təbabətini və qədim yoqa müdrikliyini birləşdirən, parlaq və innovativ yoqa formasını tədbiq edən Artistic Yoga məktəbinin rəhbəri.
Mətanət Babayeva – korporativ mədəniyyətdə mental və emosional sağlamlıq və məhsuldarlıqla iş üzrə mütəxəssisdir. Azərbaycanda insan resursları sahəsində aparıcı mütəxəssislərdən biridir.
Festival Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçiriləcək.
Sea Breeze Resort Nine Senses Fest festivalının partnyorudur.
Festivalın proqram cədvəli ilə Instagram səhifəsindən tanış ola bilərsiniz: https://instagram.com/9senses_azerbaijan?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Sea Breeze Resort - партнер фестиваля Nine Senses Fest.
С 6 по 8 октября в Баку состоится международный фестиваль духовных и телесных практик Nine Senses Fest.
Фестиваль проходит под патронажем вице-президента фонда Гейдара Алиева, создателя арт-центра Nine Senses Лейлы Алиевой.
Основными площадками фестиваля стали: Арт-центр Nine Senses, Sea Breeze Event Hall и спортивный комплекс The Club Port Baku.
«В числе главных задач — познакомить мир с Азербайджаном как с открытым государством с тысячелетними традициями, с ценностями, проверенными временем, и с современными подходами в бизнесе, образовании и саморазвитии, создать площадку для межкультурной коммуникации на основе взаимного уважения, интереса и гостеприимства, познакомить участников фестиваля с новым туристическим направлением с развитой инфраструктурой для различных видов активностей: оздоровительного, спортивного и историко-культурного туризма», — говорит академический директор центра Nine Senses Наталья Жукова.
Организаторы также намерены продемонстрировать миру места силы Азербайджана – родины многих древних учений и религий, погрузить в культурные традиции страны, познакомить с национальной кухней, способствовать поддержанию и развитию осознанного здорового образа жизни в Азербайджане и в мире.
Программа фестиваля разнообразна и насыщенна: участников ждет погружение в различные духовные направления, медитационные программы, высокие ступени йоги (крийя, кундалини, хатха, нидра). Помимо этого, на фестивале всем гостям предоставится возможность познакомиться с практиками и специалистами, которые будут способствовать созданию образа здоровья, как основы работоспособности, креативности и долгой, активной жизни. Например, — стрейчинг, гимнастика, двигательная терапия.
В направлении «Mind» будут представлены научно-образовательные лекции и все, что связано с ментальным здоровьем. Развитие эмоционального интеллекта, коучинг разных направлений, различные виды арт-терапии. В рамках фестиваля состоится развлекательная программа – концерты живой музыки и ярмарка, а также KIDS CLUB для детей.
Хедлайнеры фестиваля - Имран Крийя — мастер крия йоги, музыкант, композитор и мультиинструменталист, Анна Владимирова — врач и специалист по китайской медицине, основательница Школы оздоравливающих практик Wu Ming Dao, Нандан Гаутам — мастер и руководитель школы Artistic Yoga — яркой и новаторской формы йоги, соединяющей в себе современную спортивную медицину и древнюю йогическую мудрость, Матанат Бабаева — специалист по работе с ментальными и эмоциональным здоровьем, а также продуктивности в корпоративной культуре.
Фестиваль пройдет при поддержке Управления по Туризму Азербайджана. Sea Breeze Resort является партнером фестиваля Nine Senses Fest.