Beynəlxalq ruhani və fiziki praktikalar festivalı – Nine Senses Fest
6-8 oktyabr tarixlərində Bakıda Nine Senses Fest beynəlxalq mənəvi və fiziki təcrübələr festivalı keçiriləcək.
Festival, Heydər Əliyev fondunun vitse-prezidenti, Nine Senses incəsənət mərkəzinin yaradıcısı Leyla Əliyevanın himayəsi altında baş tutacaq.
Festivalın əsas məkanları kimi: Nine Senses İncəsənət Mərkəzi, Sea Breeze Event Hall və The Club Port Baku idman kompleksi təyin edilib.
Nine Senses mərkəzinin akademik direktoru Natalya Jukova bildirib ki: "Əsas məqsədlər sırasında - Azərbaycanı dünyaya açıq, minlərlə illik ənənələrə, zamanla sınanmış dəyərlərə sahib olan, biznesə, təhsilə, şəxsi inkişafa müasir yanaşan bir dövlət kimi tanıtmaq, qarşılıqlı hörmət, ümumi maraqlara və qonaqpərvərliyə əsaslanan, fərqli mədəniyyətləri birləşdirən bir platforma yaratmaq, festivalın iştirakçılarını sağlamlıq, idman, tarixi və mədəniyyət kimi fərqli, inkişaf etmiş infrasturktura malik yeni turizm istiqamətləri ilə tanış etməkdir.”
Təşkilatçılar həmçinin bir çox qədim nəzəriyyələrin və dinlərin vətəni olan Azərbaycanın qüdrətli yerlərini, milli mədəni ənənələrimizi, zəngin mətbəximizi dünyaya nümayiş etdirmək, Azərbaycanda şüurlu sağlam həyat tərzinin saxlanmasına və inkişafına dəstək olmaq niyyətindədirlər.
Festivalın proqramı müxtəlif və rəngarəngdir. İştirakçılar, fərqli mənəvi istiqamətlər, meditasiya proqramları, yoqanın yüksək pillələri (kriya, kundalini, xatxa, nidra) ilə tanış olacaqlar. Bundan əlavə festivalın hər bir qonağına, çalışqanlığın, kreativliyin, uzun və aktiv həyatın bünövrəsi kimi fərqli sağlamlıq obrazlarının yaradılmasında təcrübələr və peşəkarlarla tanış olmaq imkanı yaradılacaq. Misal olaraq – stretching, qimnastika, hərəkət terapiyası.
“Mind” istiqaməti üzrə zehni sağlamlığa aid elmi və maarifləndirici mühazirələr təqdim olunacaq. Emosional intellektin inkişafı, fərqli istiqamətli təlimlər və yaradıcılıq üzərindən terapiya növləri.
Festival çərçivəsində canlı musiqili, yarmarkalı, həmçinin uşaqlar üçün KIDS CLUB olan əyləncə proqramı da nəzərdə tutulub.
Tədbirin headliner’ləri:
İmram Kriya – kriya yoqa ustadı, musiqiçi, bəstəkar və multiinstrumentalist.
Anna Vladimirova - həkim, Çin təbabəti üzrə mütəxəssis, Wu Ming Dao şəfa təcrübələri məktəbinin yaradıcısı.
Nandan Qautam - ustad, müasir idman təbabətini və qədim yoqa müdrikliyini birləşdirən, parlaq və innovativ yoqa formasını tədbiq edən Artistic Yoga məktəbinin rəhbəri.
Mətanət Babayeva – korporativ mədəniyyətdə mental və emosional sağlamlıq və məhsuldarlıqla iş üzrə mütəxəssisdir. Azərbaycanda insan resursları sahəsində aparıcı mütəxəssislərdən biridir.
Festival Azərbaycan Respublikasının Dövlət Turizm Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçiriləcək.
Sea Breeze Resort Nine Senses Fest festivalının partnyorudur.
Festivalın proqram cədvəli ilə Instagram səhifəsindən tanış ola bilərsiniz: https://instagram.com/9senses_azerbaijan?igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Prepare for a transformative experience as the International Festival of Spiritual and Physical Practices, Nine Senses Fest, takes center stage in Baku from October 6 to 8.
This grand event is held under the esteemed patronage of Leyla Aliyeva, Vice President of the Heydar Aliyev Foundation and the visionary creator of the Nine Senses Art Centre.
The festival unfolds across distinguished venues, including the Nine Senses Art Centre, Sea Breeze Event Hall, and The Club Port Baku sports complex.
The festival's primary mission encompasses several vital objectives. It seeks to introduce Azerbaijan to the world as an open nation with rich traditions, time-honored values, and modern excellence in business, education, and personal growth. Furthermore, it aspires to foster a platform for intercultural exchange, grounded in mutual respect, curiosity, and hospitality. The festival also aims to acquaint participants with a burgeoning tourist destination, equipped with comprehensive infrastructure for diverse activities, ranging from health, sports, to historical and cultural tourism, explains the festival's academic director.
In addition, the festival organizers aim to showcase Azerbaijan's places of spiritual significance, where ancient teachings and religions have their roots. It offers an opportunity to immerse in the country's cultural traditions, savor its national cuisine, and champion the cause of conscious and healthy living, both in Azerbaijan and worldwide.
The festival program promises a diverse and enriching experience, featuring various spiritual practices, meditation programs, and advanced yoga stages such as kriya, kundalini, hatha, and nidra. Moreover, the festival provides a platform for participants to engage with practices and specialists who contribute to building a foundation for health, efficiency, creativity, and long, active lives. This includes activities like stretching, gymnastics, and movement therapy.
In the "Mind" segment, attendees can partake in scientific and educational lectures on mental health, emotional intelligence development, coaching across various disciplines, and various forms of art therapy.
The festival will also feature an entertainment lineup, including live music concerts and a fair, along with a dedicated KIDS CLUB for children.
Notable headliners of the festival include Imran Kriya, a master of kriya yoga, accomplished musician, composer, and multi-instrumentalist; Anna Vladimirova, a doctor and specialist in Chinese medicine, and the founder of the Wu Ming Dao School of health-improving practices; Nandan Gautam, master and head of the Artistic Yoga school, known for its innovative fusion of modern sports medicine and ancient yogic wisdom; and Matanat Babaeva, a specialist in mental and emotional health, as well as productivity in corporate culture.
The festival proudly enjoys the support of the Tourism Board of Azerbaijan, and Sea Breeze Resort stands as one of its esteemed partners.