Sea Breeze sosial-ekoloji mərkəz “EkoSfera” ilə birlikdə uşaqlar üçün maarifləndirici proqramlar silsiləsini davam etdirir. Martın 28-də saat 17:00-dan 19:00-dək kurort şəhərin ekoloji təşəbbüsləri çərçivəsində 6–12 yaşlı uşaqlar üçün “Light for the Planet – Earth Hour Workshop” adlı tematik ustad dərsi keçiriləcək.
İştirakçıları məlumatlandırıcı və interaktiv proqram gözləyir. Proqrama eko-şamların hazırlanması üzrə ustad dərsi, planetə məktubların yazılması, həmçinin “Bankada biolüminessensiya” adlı yaradıcı ustad dərsi daxildir. Bu məşğələdə uşaqlar dəniz orqanizmlərinin təbii işıqlanma fenomeni ilə tanış olacaq və interaktiv yaradıcılıq formatında bu effekti yenidən yaratmağa çalışacaqlar. Həmçinin “Yer saatı” və onun ekoloji əhəmiyyəti haqqında informativ mühazirə-söhbət də keçiriləcək.
Ustad dərsində iştirak əvvəlcədən qeydiyyatla ödənişsizdir. Yerlərin sayı məhduddur.
Qeydiyyat linki: https://forms.gle/1kotXb5A6gK9sonU7
Həmin gün Sea Breeze-də SPRING LAB proqramının qapalı seçim turu da keçiriləcək. Bu təşəbbüs Sea Breeze və sosial-ekoloji mərkəz “EkoSfera”nın birgə layihəsinin yeni mərhələsidir və ərazinin dayanıqlı gələcəyi üçün ekoloji düşüncənin, innovativ ideyaların və praktik həllərin inkişafına yönəlib. Proqramın finalı 2026-cı ilin may ayında baş tutacaq. Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, Sea Breeze 6–22 yaş arası iştirakçılar arasında ən yaxşı ekoloji startapın müəllifinə qrant təqdim edəcək və layihənin kurort şəhərinin ərazisində həyata keçirilməsinə imkan yaradacaq.

Earth Hour Workshop в Sea Breeze и отборочный тур SPRING LAB
Sea Breeze совместно с социально-экологическим центром «ЭкоСфера» продолжают серию образовательных программ для детей. 28 марта с 17:00 до 19:00 состоится тематический мастер-класс Light for the Planet – Earth Hour Workshop для детей от 6 до 12 лет, организованный в рамках экологических инициатив города-курорта.
Участников ждет познавательная и интерактивная программа, включающая мастер-класс по созданию эко-свечей, написание посланий планете, а также мастер-класс «Биолюминесценция в банке», где дети познакомятся с природным явлением свечения морских организмов и в интерактивной творческой форме попробуют воссоздать этот эффект. Также состоится лекция-беседа о Часе Земли и его экологическом значении.
Участие в мастер-классе бесплатное, по предварительной регистрации. Количество мест ограничено.
Регистрация по ссылке: https://forms.gle/1kotXb5A6gK9sonU7
В этот же день в Sea Breeze пройдет закрытый отборочный тур SPRING LAB — нового этапа совместной инициативы Sea Breeze и социально-экологического центра «ЭкоСфера», направленной на развитие экологического мышления, инновационных идей и практических решений для устойчивого будущего территории. Финал программы состоится в мае 2026 года: по итогам конкурса Sea Breeze вручит грант автору лучшего экологического стартапа среди участников 6-22 лет с возможностью реализации проекта на территории города-курорта.