Xəzər dənizini üzüb keçərək, 288 kilometr qət etmiş dünyaşöhrətli səyahətçilər Karl Buşbi və Anjela Maksvell Qazaxıstandan Azərbaycana çatdılar.
Keçmiş hava desantçısı Karl Buşbi 1998-ci ildə başlamış və bu günə qədər davam edən piyada dünya səyahəti ilə məşhurlaşıb. O, ilk dəfə Berinq boğazını buz üzərində piyada və heç bir nəqliyyat vasitəsi olmadan keçib. 10 il ərzində Anjela Maksvell isə 22 min mildən çox yol qət edib və dörd qitəni gəzib.
Onlar 32 gün ərzində Xəzər dənizinin şərq sahilindən qərb sahilinə ümumilikdə 288 kilometr qət ediblər. Səyahətçilərlə birlikdə iki gənc üzgüçümüz – 15 qat respublika çempionu Anastasiya Boborkina və Əbdürrəhman Rüstəmov da bu unikal macərada iştirak etdilər.
Sea Breeze kurort şəhərciyində səyahətçiləri gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva və Azərbaycan Üzgüçülük Federasiyasının nümayəndələri qarşıladılar. Səfər Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin və Bakı Şəhər Halqası şirkətinin dəstəyi və təşkilatçılığı ilə baş tutub.

Всемирно известные путешественники Карл Бушби и Анджела Максвелл пересекли Каспийское море и прибыли в Азербайджан из Казахстана.
Карл Бушби – бывший воздушный десантник, ставший известным благодаря своему кругосветному пешему путешествию, начавшемуся в 1998 году и продолжающемуся до сих пор. Он первым смог пересечь Берингов пролив пешком по льду и вплавь без какого-либо транспорта. Анджела Максвелл за 10 лет путешествий проделала путь в более чем 22 000 миль и побывала на четырех континентах.
За 32 дня они переплыли Каспийское море от границы до границы и преодолели 288 километров, чтобы добраться до Азербайджана. Вместе с ними плыли двое наших юных пловцов, 15-кратные чемпионы республики Анастасия Боборкина и Абдуррахман Рустамов.
В городе-курорте Sea Breeze путешественников встретили заместитель министра молодежи и спорта Мариана Василева и представители Федерации плавания Азербайджана. Путешествие состоялось при поддержке и организации Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики и компании «Бакинское городское кольцо».