Xəzər dənizini üzüb keçərək, 288 kilometr qət etmiş dünyaşöhrətli səyahətçilər Karl Buşbi və Anjela Maksvell Qazaxıstandan Azərbaycana çatdılar.
Keçmiş hava desantçısı Karl Buşbi 1998-ci ildə başlamış və bu günə qədər davam edən piyada dünya səyahəti ilə məşhurlaşıb. O, ilk dəfə Berinq boğazını buz üzərində piyada və heç bir nəqliyyat vasitəsi olmadan keçib. 10 il ərzində Anjela Maksvell isə 22 min mildən çox yol qət edib və dörd qitəni gəzib.
Onlar 32 gün ərzində Xəzər dənizinin şərq sahilindən qərb sahilinə ümumilikdə 288 kilometr qət ediblər. Səyahətçilərlə birlikdə iki gənc üzgüçümüz – 15 qat respublika çempionu Anastasiya Boborkina və Əbdürrəhman Rüstəmov da bu unikal macərada iştirak etdilər.
Sea Breeze kurort şəhərciyində səyahətçiləri gənclər və idman nazirinin müavini Mariana Vasileva və Azərbaycan Üzgüçülük Federasiyasının nümayəndələri qarşıladılar. Səfər Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin və Bakı Şəhər Halqası şirkətinin dəstəyi və təşkilatçılığı ilə baş tutub.

Famous adventurers swim across the Caspian Sea to Sea Breeze
World-famous adventurers Carl Bushby and Angela Maxwell have crossed the Caspian Sea to Azerbaijan from Kazakhstan.
Carl Bushby is a former paratrooper who became famous for his ongoing around-the-world walking trip, which began in 1998. He was the first person to cross the Bering Strait on foot on ice and by swimming without any transport. Angela Maxwell traveled more than 22,000 miles and visited four continents over 10 years of travel.
They swam the Caspian Sea from border to border in 32 days, covering 288 kilometers to reach Azerbaijan. Two young swimmers from Azerbaijan, 15-time champions of the republic Anastasia Boborkina and Abdurrahman Rustamov, swam with them.
In the resort city of Sea Breeze, the travelers were met by Deputy Minister of Youth and Sports Mariana Vasileva and representatives of the Azerbaijan Swimming Federation. The trip took place with the support and organization of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan and the Baku City Circuit company.