Sea Breeze kurort şəhərciyi – Asia Pacific Property Awards 2025-2026 mükafatının ikiqat qalibi
Sea Breeze kurort şəhərciyi nüfuzlu IPAX Asia Pacific International Property & Hotel Awards mükafatlarında iki nominasiya üzrə qələbə qazanıb. Beynəlxalq səviyyədə tanınan mükafat daşınmaz əmlak sənayesinin bütün sektorlarında fəaliyyət göstərən və xüsusi uğurlara nail olmuş şirkətləri mükafatlandırır. Mükafatlandırma mərasimi mayın 15 və 16-da Taylandın Marriott Marquis Bangkok hotelində baş tutdu.
Landscape Architecture Azerbaijan nominasiyası ərazinin landşaft memarlığı sahəsində nailiyyətlərə həsr olunub. Sea Breeze abadlıq işlərinə böyük diqqət yetirir. Əvvəllər diqqətdən kənar qalmış sahil zolağında hazırda növbənöv, eləcə də bu yerlər üçün qeyri-adi olan müxtəlif ağaclar və bitkilər əkilib, onlara qulluq edilir. İndi yaşıllıqların sahəsi 300 hektardır – ərazidə 10 milyondan çox ağac və kol əkilib ki, bunun da yarıdan çoxu son il yarımda əkilib.
İkinci nominasiya – Best Mixed-Use Development Azerbaijan – çoxfunksiyalı development layihələrini ehtiva edir. Sea Breeze tədbir çərçivəsində layihə fondunun incisi olan Caspian Dream Liner kompleksini təqdim etdi. Layner şəklində möhtəşəm 11 mərtəbəli apart-hotelin tikintisi üçün xüsusi süni ada salınıb. Kompleksdə müxtəlif məkanlar olacaq: infinity pool hovuzu və SPA, dünya brendlərinin butikləri və gözəllik salonları, premium restoranlar və dənizə panoramik mənzərəsi olan sky bar.
Bundan əlavə, sahəsi 50 hektar olan aypara formalı süni ada – Halfmoon, eləcə də Azərbaycan Şəhərsalma Komitəsi tərəfindən Yaşayış kompleksinin memarlığı nominasiyası üzrə mükafata layiq görülmüş The Grand apart-hoteli də münsiflər heyətinin diqqətinə çatdırılıb.
"Sea Breeze-in belə yüksək qiymətləndirilməsinə görə Asia Pacific International Mükafatının mötəbər münsiflər heyətinə təşəkkür edirik. İki nominasiya üzrə mükafat böyük komanda işinin və ən yüksək keyfiyyət naminə göstərdiyimiz səylərin nəticəsidir. Ekspertlərin bizə yüksək dəyər verməsi ilə fəxr edirik. Belə nailiyyətlər daha böyük miqyaslı layihələrin yaradılmasına ilham verir", – deyə Sea Breeze kurort şəhərciyinin təsisçisi Emin Ağalarov bildirdi.
Sea Breeze Resort Xəzər dənizi sahilində, Bakıdan 20 dəqiqəlik məsafədə yerləşən kurort şəhərciyidir. Hazırda şəhərciyin ümumi sahəsi 500 hektar, kommersiya və yaşayış daşınmaz əmlakının sahəsi isə 3 000 000 kv.m-dir. Ərazi möhtəşəm dəniz sahilini, müxtəlif yaşayış komplekslərini, müasir premium infrastrukturu, eləcə də Sea Breeze sakinləri və qonaqları üçün hər cür xidmət və əyləncəni əhatə edir.
The International Property Award yaşayış və kommersiya daşınmaz əmlak sektorunda dünya tərəfindən tanınan keyfiyyət nişanıdır. İlk mükafatlandırma mərasimi 1993-cü ildə Londonda keçirilib, tədricən layihə bütün dünyaya yayılıb. Mükafatın beynəlxalq münsiflər heyətinə 100-dən çox peşəkar ekspert daxildir. Qaliblərin müəyyən edilməsi üçün səsvermənin ədalətli və şəffaf olmasına münsiflər heyətinin sədrləri – Britaniya parlamentinin Lordlar Palatasının üzvləri qraf Keytness, Lord Ueyverli və Lord Best nəzarət edirlər.

Sea Breeze Resort Town has been named the winner in two categories of the prestigious IPAX Asia Pacific International Property & Hotel Awards. This globally recognized award honors outstanding achievements by companies across all sectors of the real estate industry. The awards ceremony took place on May 15-16 at the Marriott Marquis Bangkok in Thailand.
The Landscape Architecture Azerbaijan nomination recognizes achievements in the landscape architecture of the territory. Sea Breeze places great emphasis on greening its environment. What was once a barren coastline is now home to a variety of trees and plants, many of which are unusual for this region. The green area currently spans 300 hectares, with more than 10 million trees and shrubs planted over half of them within the past year and a half.
The second category, Best Mixed-Use Development Azerbaijan, honors multifunctional real estate projects. Sea Breeze presented the Caspian Dream Liner complex – the crown jewel of its development portfolio. A custom-built artificial island was created to accommodate the grand 11-story apartment hotel designed in the shape of a liner. The complex will feature a wide range of facilities: an infinity pool and spa, boutiques of global brands, beauty salons, premium restaurants, and a sky bar with panoramic views of the Caspian Sea.
Additionally, the jury was introduced to the Halfmoon project, an artificial crescent-shaped island spanning 50 hectares, and The Grand apartment hotel, previously recognized by the Urban Planning Committee of Azerbaijan in the “Residential Architecture” category.
“We are grateful to the esteemed jury of the Asia Pacific International Property Awards for this high recognition of Sea Breeze. Winning in two categories is the result of dedicated teamwork and a continuous pursuit of excellence. We take pride in this expert acknowledgment; it inspires us to create even more ambitious projects,” – said Emin Agalarov, founder of Sea Breeze Resort Town.
Sea Breeze Resort is a resort town on the Caspian Sea coast, just 20 minutes from Azerbaijan’s capital, Baku. Spanning 500 hectares, the area has already seen over 3,000,000 square meters of commercial and residential real estate developed and commissioned. The territory combines an impressive maritime area, diverse architectural residences, and premium-class infrastructure with a full range of services and entertainment for Sea Breeze residents and guests.
The International Property Award is a globally recognized mark of excellence in residential and commercial real estate. The first ceremony took place in London in 1993, and the project has since expanded worldwide. The international jury includes more than 100 industry professionals. The integrity of the judging process is overseen by the chairmen of the jury: members of the UK House of Lords: the Earl of Caithness, Lord Waverley, and Lord Best.