Sea Breeze-də beynəlxalq yarışlar və idman tədbirləri keçiriləcək
2026-cı ildə Bakı, “Dünya İdman Paytaxtı” olaraq, bir sıra mühüm idman tədbirlərinin keçirildiyi şəhər olacaq. May ayından avqust ayına qədər Sea Breeze mövsümün əsas məkanlarından biri kimi beynəlxalq yarışların, turnirlərin və müxtəlif formatlı idman fəaliyyətlərinin keçirildiyi platformaya çevriləcək.
Mayın 3-də “Küləyə qalib gəl” şüarı altında doqquzuncu dəfə Bakı Marafonu keçiriləcək. Bu il ilk dəfə marafon məsafəsi 42 km təşkil edəcək: marşrut Dövlət Bayrağı Meydanından başlayaraq Sea Breeze-də başa çatacaq. Yarışda Avropa və Asiyadan olan beynəlxalq idmançılar və həvəskarların iştirakı gözlənilir.
Mayın 10-dan 14-dək beynəlxalq AZVIF Cycling Race (Bakı–Xankəndi) veloyarışı Azərbaycanın 21 şəhər və rayonunu əhatə edəcək. Beş günlük yarışın ilk iki mərhələsi Sea Breeze ərazisindən start götürəcək, daha sonra iştirakçılar marşrutu ölkənin regionları üzrə davam etdirəcəklər. Yarışda beynəlxalq peşəkar komandalar iştirak edəcək.
Mayın 31-də Sea Breeze Kids Run by Bir Ecosystem uşaq qaçışı baş tutacaq. Açıq havada keçiriləcək bu ailəvi idman festivalında 5–16 yaş arası iştirakçılar kurort-şəhərin qapalı marşrutu üzrə 1 km məsafəni qət edəcəklər. Finişdən sonra qonaqlar üçün uşaq əyləncələri, yaradıcılıq zonaları və musiqi proqramı ilə interaktiv tədbirlər təşkil olunacaq.
İyunun 1-də, Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü çərçivəsində, Sea Breeze ərazisində xeyriyyə proqramı keçiriləcək. Crocus Fitness Lighthouse-da isə uşaqlar üçün üzgüçülük yarışları və futbol turniri daxil olmaqla idman tədbirləri baş tutacaq.
Yay mövsümünün başlanğıcı ilə Sport Beach Club mövsümi idman tədbirləri üçün xüsusi məkan kimi fəaliyyət göstərəcək. Burada tennis, padel və futbol turnirləri, uşaq üzgüçülük çempionatı, eləcə də müxtəlif su və çimərlik idman tədbirləri keçiriləcək.
İyulun 3-dən 13-dək TODES rəqs intensiv proqramı keçiriləcək. Proqrama gündəlik məşqlər, kollektivin ulduzlarının ustad dərsləri, rəqs yarışları, kvestlər və axşam proqramı daxildir. İştirakçılar üçün transfer, yerləşmə, qidalanma, tibbi müşayiət, mühafizə, brend futbolka və peşəkar fotosessiya nəzərdə tutulub.
İyulun 11-də Sea Breeze ərazisində IBA Champions Night keçirilməsi planlaşdırılır.
Avqustun 15–16-da kurort-şəhər FIBA 3x3 Women’s Series mərhələsini qəbul edəcək. Bu, müxtəlif ölkələrdən peşəkar komandaların iştirak etdiyi beynəlxalq 3x3 basketbol seriyasıdır.
Mövsüm ərzində həmçinin açıq havada cycle məşqləri, çimərlikdə funksional məşqlər, eləcə də padel üzrə beynəlxalq və həvəskar turnirlər planlaşdırılır.

В Sea Breeze пройдут международные соревнования и серия спортивных событий
В 2026 году Баку, выбранный «Спортивной столицей мира», примет ряд значимых спортивных событий. С мая по август Sea Breeze станет одной из площадок сезона для международных соревнований, турниров и спортивных активностей разных форматов.
3 мая состоится Бакинский марафон 2026, который пройдет уже в девятый раз под слоганом “Win the Wind”. В этом году впервые дистанция марафона составит 42 км: маршрут будет проложен от Площади Государственного флага и завершится в Sea Breeze. В забеге ожидается участие международных спортсменов и любителей из Европы и Азии.
С 10 по 14 мая международная велогонка AZVIF Cycling Race (Baku – Khankendi) пройдет по маршруту через 21 город Азербайджана. Первые два этапа пятидневной гонки стартуют с территории Sea Breeze, после чего участники продолжат путь по регионам страны. В гонке примут участие международные профессиональные команды.
31 мая состоится детский забег Sea Breeze Kids Run by Bir Ecosystem — семейный спортивный фестиваль на открытом воздухе. Участники в возрасте от 5 до 16 лет преодолеют дистанцию 1 км по закрытому маршруту города-курорта, а после финиша гостей ждет интерактивная развлекательная программа с детскими активностями, творческими зонами и музыкальным сопровождением.
1 июня, в рамках Дня защиты детей, на территории Sea Breeze пройдет благотворительная программа, а в Crocus Fitness Lighthouse состоятся спортивные мероприятия для детей, включая соревнования по плаванию и футбольный турнир.
С началом летнего сезона откроется Sport Beach Club — площадка для проведения сезонных спортивных активностей. В течение сезона здесь пройдут турниры по теннису, паделу и футболу, детский чемпионат по плаванию, а также другие водные и пляжные активности.
С 3 по 13 июля пройдет танцевальный интенсив TODES. В программе — ежедневные тренировки, мастер-классы от звезд коллектива, танцевальные соревнования, квесты и вечерняя программа. Для участников предусмотрены трансфер, проживание, питание, медицинское сопровождение, охрана, фирменная футболка и профессиональная фотосъемка.
11 июля на территории Sea Breeze запланировано проведение IBA Champions Night.
15–16 августа город-курорт примет этап FIBA 3x3 Women’s Series — международной серии по баскетболу 3x3, в которой принимают участие профессиональные команды из разных стран.
В течение сезона также запланированы открытые тренировки cycle, функциональные занятия на пляже, а также международные и любительские турниры по паделу.