Sea Breeze-də beynəlxalq yarışlar və idman tədbirləri keçiriləcək
2026-cı ildə Bakı, “Dünya İdman Paytaxtı” olaraq, bir sıra mühüm idman tədbirlərinin keçirildiyi şəhər olacaq. May ayından avqust ayına qədər Sea Breeze mövsümün əsas məkanlarından biri kimi beynəlxalq yarışların, turnirlərin və müxtəlif formatlı idman fəaliyyətlərinin keçirildiyi platformaya çevriləcək.
Mayın 3-də “Küləyə qalib gəl” şüarı altında doqquzuncu dəfə Bakı Marafonu keçiriləcək. Bu il ilk dəfə marafon məsafəsi 42 km təşkil edəcək: marşrut Dövlət Bayrağı Meydanından başlayaraq Sea Breeze-də başa çatacaq. Yarışda Avropa və Asiyadan olan beynəlxalq idmançılar və həvəskarların iştirakı gözlənilir.
Mayın 10-dan 14-dək beynəlxalq AZVIF Cycling Race (Bakı–Xankəndi) veloyarışı Azərbaycanın 21 şəhər və rayonunu əhatə edəcək. Beş günlük yarışın ilk iki mərhələsi Sea Breeze ərazisindən start götürəcək, daha sonra iştirakçılar marşrutu ölkənin regionları üzrə davam etdirəcəklər. Yarışda beynəlxalq peşəkar komandalar iştirak edəcək.
Mayın 31-də Sea Breeze Kids Run by Bir Ecosystem uşaq qaçışı baş tutacaq. Açıq havada keçiriləcək bu ailəvi idman festivalında 5–16 yaş arası iştirakçılar kurort-şəhərin qapalı marşrutu üzrə 1 km məsafəni qət edəcəklər. Finişdən sonra qonaqlar üçün uşaq əyləncələri, yaradıcılıq zonaları və musiqi proqramı ilə interaktiv tədbirlər təşkil olunacaq.
İyunun 1-də, Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü çərçivəsində, Sea Breeze ərazisində xeyriyyə proqramı keçiriləcək. Crocus Fitness Lighthouse-da isə uşaqlar üçün üzgüçülük yarışları və futbol turniri daxil olmaqla idman tədbirləri baş tutacaq.
Yay mövsümünün başlanğıcı ilə Sport Beach Club mövsümi idman tədbirləri üçün xüsusi məkan kimi fəaliyyət göstərəcək. Burada tennis, padel və futbol turnirləri, uşaq üzgüçülük çempionatı, eləcə də müxtəlif su və çimərlik idman tədbirləri keçiriləcək.
İyulun 3-dən 13-dək TODES rəqs intensiv proqramı keçiriləcək. Proqrama gündəlik məşqlər, kollektivin ulduzlarının ustad dərsləri, rəqs yarışları, kvestlər və axşam proqramı daxildir. İştirakçılar üçün transfer, yerləşmə, qidalanma, tibbi müşayiət, mühafizə, brend futbolka və peşəkar fotosessiya nəzərdə tutulub.
İyulun 11-də Sea Breeze ərazisində IBA Champions Night keçirilməsi planlaşdırılır.
Avqustun 15–16-da kurort-şəhər FIBA 3x3 Women’s Series mərhələsini qəbul edəcək. Bu, müxtəlif ölkələrdən peşəkar komandaların iştirak etdiyi beynəlxalq 3x3 basketbol seriyasıdır.
Mövsüm ərzində həmçinin açıq havada cycle məşqləri, çimərlikdə funksional məşqlər, eləcə də padel üzrə beynəlxalq və həvəskar turnirlər planlaşdırılır.

In 2026, Baku, named “World Sports Capital”, will host a wide range of major sporting events. From May to August, Sea Breeze will be one of the season’s key venues for international competition, tournaments, and sports activities.
On May 3, the Baku Marathon will take place for the ninth time under the slogan “Win the Wind.” This year, for the first time, the marathon distance will be held over the full 42 km distance. The route will start at State Flag Square and finish at Sea Breeze. The event is expected to bring together international runners and amateurs from Europe and Asia.
From May 10 to 14, the international AZVIF Cycling Race (Baku–Khankendi) will pass through 21 cities and regions of Azerbaijan. The first two stages of the five-day race will begin at Sea Breeze, after which riders will continue across the country. Professional international teams will take part in the competition.
On May 31, Sea Breeze will host the Sea Breeze Kids Run by Bir Ecosystem — a family-oriented outdoor sports festival. Children aged 5 to 16 will complete a 1 km closed-course run within the resort city. After the race, guests will enjoy an interactive entertainment program featuring children’s activities, creative zones, and live music.
On June 1, as part of International Children’s Day, a charity program will be organized by Sea Breeze, alongside children’s sports activities at Crocus Fitness Lighthouse, including swimming competitions and a football tournament.
With the start of the summer season, Sport Beach Club will serve as a dedicated venue for seasonal sports activities. The program will include tennis, padel, and football tournaments, a children’s swimming championship, as well as a variety of beach and water sports events.
From July 3 to 13, the TODES dance intensive will take place. The lineup will feature daily training sessions, masterclasses led by TODES performers, dance competitions, quests, and evening entertainment. Participants will be provided with transfers, accommodation, meals, medical support, security, a branded T-shirt, and professional photography.
On July 11, Sea Breeze will host IBA Champions Night.
On August 15–16, the resort city will welcome the FIBA 3x3 Women’s Series — an international 3x3 basketball competition featuring professional teams from around the world.
Throughout the season, additional activities will feature open cycle sessions, functional beach workouts, as well as both international and amateur padel tournaments.