Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə təşkil olunan doqquzuncu “Bakı Marafonu 2026”nın finişi Sea Breeze ərazisində baş tutub. Bu il marafon ilk dəfə tam 42 km məsafədə keçirilib və Azərbaycanla yanaşı ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya, Çin, Türkiyə, Rusiya, Qazaxıstan, Gürcüstan və digər ölkələrdən təxminən 25 min iştirakçını bir araya gətirib.
Yarışa Dövlət Bayrağı Meydanında start verilib. Səhər saatlarından etibarən qonaqlar üçün isinmə, yoqa və interaktiv fəaliyyət zonaları təşkil olunaraq böyük idman bayramı ab-havası yaradılıb. Sea Breeze nümayəndələri də marafonda iştirak edərək tədbirin idman təşəbbüsünü dəstəkləyiblər.
Finiş zonası, mükafatlandırma və bayram proqramı Sea Breeze kurort şəhərində təşkil olunub. Kişilər arasında qalib Əhməd Alkanoğlu (Türkiyə), qadınlar arasında isə Yelena Tolstıx (Rusiya) olub. Qaliblərə medalları Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti və IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi Leyla Əliyeva təqdim edib. Tədbirdə həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov və Agalarov Development-in prezidenti Emin Ağalarov iştirak ediblər.
Hər il olduğu kimi, iştirakçılar arasında fiziki məhdudiyyətli şəxslər və Daun sindromlu iştirakçılar da yer alıblar.
Gün ərzində qonaqlar üçün musiqili proqram təşkil olunub. Sea Breeze səhnəsində DJ Came, Mehin Qumbətova, Dilarə Kazımova, Edgis Hayle və Merry Band çıxış ediblər.

Sea Breeze hosted the finish of the ninth annual Baku Marathon 2026, organized on the initiative of the Heydar Aliyev Foundation. This year, the marathon was held on the full 42 km distance for the first time, bringing together around 25,000 participants from Azerbaijan as well as the USA, Germany, the United Kingdom, China,Turkey, Russia, Kazakhstan, Georgia, and other countries.
The race started at the State Flag Square. From early morning, guests enjoyed warm-up sessions, yoga classes, and interactive activities, creating the atmosphere of a large-scale sports festival. Representatives of Sea Breeze also took part in the marathon, supporting the sporting initiative of the event.
The finish zone, award ceremony, and festive program were organized at the Sea Breeze resort city. Ahmed Alkanoglu (Turkey) won the men’s race, while Elena Tolstykh (Russia) became the winner among women. The medals were presented by Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation and founder of IDEA Public Union. The event was also attended by Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Director of the Heydar Aliyev Center Anar Alakbarov, as well as President of Agalarov Development Emin Agalarov.
As in previous years, the participants also included people with physical disabilities and participants with Down syndrome.