Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə təşkil olunan doqquzuncu “Bakı Marafonu 2026”nın finişi Sea Breeze ərazisində baş tutub. Bu il marafon ilk dəfə tam 42 km məsafədə keçirilib və Azərbaycanla yanaşı ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya, Çin, Türkiyə, Rusiya, Qazaxıstan, Gürcüstan və digər ölkələrdən təxminən 25 min iştirakçını bir araya gətirib.
Yarışa Dövlət Bayrağı Meydanında start verilib. Səhər saatlarından etibarən qonaqlar üçün isinmə, yoqa və interaktiv fəaliyyət zonaları təşkil olunaraq böyük idman bayramı ab-havası yaradılıb. Sea Breeze nümayəndələri də marafonda iştirak edərək tədbirin idman təşəbbüsünü dəstəkləyiblər.
Finiş zonası, mükafatlandırma və bayram proqramı Sea Breeze kurort şəhərində təşkil olunub. Kişilər arasında qalib Əhməd Alkanoğlu (Türkiyə), qadınlar arasında isə Yelena Tolstıx (Rusiya) olub. Qaliblərə medalları Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti və IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi Leyla Əliyeva təqdim edib. Tədbirdə həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov və Agalarov Development-in prezidenti Emin Ağalarov iştirak ediblər.
Hər il olduğu kimi, iştirakçılar arasında fiziki məhdudiyyətli şəxslər və Daun sindromlu iştirakçılar da yer alıblar.
Gün ərzində qonaqlar üçün musiqili proqram təşkil olunub. Sea Breeze səhnəsində DJ Came, Mehin Qumbətova, Dilarə Kazımova, Edgis Hayle və Merry Band çıxış ediblər.

Sea Breeze стал финишной точкой «Баку Марафона 2026»
На территории Sea Breeze состоялся финиш девятого «Баку Марафона 2026», организованного по инициативе Фонда Гейдара Алиева. В этом году марафон впервые прошёл на полной дистанции 42 км и объединил около 25 тысяч участников из Азербайджана, а также США, Германии, Великобритании, Китая, Турции, России, Казахстана, Грузии и других стран.
Старт забегу был дан на Площади Государственного флага. С раннего утра для гостей работали зоны разминок, йоги и интерактивных активностей, создавая атмосферу масштабного спортивного праздника. Представители Sea Breeze также приняли участие в марафоне, поддержав спортивную инициативу мероприятия.
Финишная зона, церемония награждения и праздничная программа были организованы в городе-курорте Sea Breeze. Победителем среди мужчин стал Ахмед Алканоглу (Турция), среди женщин — Елена Толстых (Россия). Медали победителям вручила вице-президент Фонда Гейдара Алиева и основатель IDEA Лейла Алиева. В мероприятии также приняли участие помощник Президента Азербайджанской Республики, директор Центра Гейдара Алиева Анар Алекперов и президент Agalarov Development Эмин Агаларов.
Как и каждый год, среди участников были лица с ограниченными физическими возможностями и участники с синдромом Дауна.
На протяжении всего дня гостей сопровождала музыкальная программа: в Sea Breeze выступили DJ Came, Мехин Гумбатова, Диляра Казимова, Edgis Hayle и Merry Band.