10 sentyabr saat 18:00-da Nine Senses yaradıcılıq mərkəzində «Həyat dairəsi» adlı unikal sərgi baş tutacaq
08 09.2023
Nine Senses yaradıcılıq mərkəzində məşhur rəssam Fərhad Sadıxovun müəllifi olduğu «Həyat dairəsi» adlı unikal sərgi baş tutacaq.
Nine Senses Art Center özündə bir çox mədəniyyətlərin ənənələrini və biliklərini cəmləşdirən; dünyagörüşünü, şüuru və bədən təcrübəsini genişləndirmənin; yaradıcılığın və özünü inkişaf etdirmənin ünvanıdır. Bu həm retreat mərkəzi, həm də yaradıcılıq, bədən, şüur və ruh üçün bir məkandır. Məhz buna görə, Fərhad Sadıxovun “Həyat dairəsi” adlı sərgisi 6-8 oktyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək Nine Senses Fest festivalının təməlini qoyan ilk tədbir olacaq. Yaradıcılıq mərkəzi beynəlxalq və azərbaycanlı ekspertlərin görüşləri, təcrübə mübadiləsi və fiziki və mənəvi təcrübələrinin keçirildiyi məkana çevriləcək.
“Həyat dairəsi" sərgisinin mandalalarında Günəşin kristallaşmış formaları, kainatın harmoniyasını və "Nine Senses" festivalının qonaqlarının mənəvi əhval-ruhiyyəsini dəstəkləyir. Hinduizm və Buddizm kimi bir çox dini ənənələrdə mandalalar mənəvi yüksəlişin simvolu və maariflənmə yolu kimi istifadə olunur. Onlar şüuru və daxili sabitliyi inkişaf etdirməyə kömək edən meditasiya fokusu kimi xidmət edə bilərlər. Sərgi, bir ekspozisiyada dairənin əbədilik, kainatın sonsuzluğu və günəş işarəsi kimi arxetipik simvollarının özündə birləşdirməsi üzərində qurulmuşdur. Hər bir əsər öz ətri və musiqisi ilə müşayiət olunur və öz vibrasiya dalğasını saçır. Bu ekspozisiyanı, həmçinin dairə simvolunu, onun seyrini və təsvir etməni müalicəvi təcrübə kimi də hesab etmək olar. Mandala vasitəsilə biz kainatın fraktal modelini yenidən yaradırıq və onun bir hissəsi olan insan bütün kainatla əlaqədə olduğunu və bağlılığını xatırlayır.

10 сентября в 18:00 в Арт-центре Nine Senses состоится уникальная выставка «Круг Жизни»
В арт-центре Nine Senses состоится уникальная выставка "Круг Жизни", автором которой является известный художник Фархад Садыхов.
Aрт-центр Nine Senses – место творчества и саморазвития, впускающее в себя традиции многих культур и учений, место, расширяющее кругозор, сознание, и телесный опыт. Это и ретрит центр и место творческого самовыражения и пространство для тела, ума и духа. Поэтому выставка Круг Жизни Фархада Садыхова является первым мероприятием и закладным камнем на старте (в проведении) международного фестиваля Nine Senses Fest в Баку, который пройдет с 6 по 8 октября. Арт- центр станет местом встреч, обменом опыта и проведение телесных и духовных практик международных и азербайджанских экспертов.
Кристаллизованные формы Солнца в мандалах выставки Круга жизни поддерживают гармонию пространства и душевный настрой гостей Nine Senses и фестиваля. Во многих религиозных традициях, таких как индуизм и буддизм, мандалы используются как символы духовного роста и пути к просветлению. Они могут служить медитативными фокусами, помогая развивать сознание и внутренний покой. Круговая форма мандалы: Выставка построена на соединении в одной экспозиции архетипического символа круга- символизирует вечность и бесконечность космоса, солярного знака Солнца. Каждая работа сопровождается своим запахом, поддерживается звукорядом и излучает свою вибрационную волну. Эту экспозицию, как и сам символ круга, его созерцание и рисование можно считать целительной практикой. Через мандалу мы воссоздаем фрактальную модель вселенной, а являясь ее частью, человек вспоминает и осознает сопричастность и соединенность со всем мирозданием.