10 sentyabr saat 18:00-da Nine Senses yaradıcılıq mərkəzində «Həyat dairəsi» adlı unikal sərgi baş tutacaq
08 09.2023
Nine Senses yaradıcılıq mərkəzində məşhur rəssam Fərhad Sadıxovun müəllifi olduğu «Həyat dairəsi» adlı unikal sərgi baş tutacaq.
Nine Senses Art Center özündə bir çox mədəniyyətlərin ənənələrini və biliklərini cəmləşdirən; dünyagörüşünü, şüuru və bədən təcrübəsini genişləndirmənin; yaradıcılığın və özünü inkişaf etdirmənin ünvanıdır. Bu həm retreat mərkəzi, həm də yaradıcılıq, bədən, şüur və ruh üçün bir məkandır. Məhz buna görə, Fərhad Sadıxovun “Həyat dairəsi” adlı sərgisi 6-8 oktyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək Nine Senses Fest festivalının təməlini qoyan ilk tədbir olacaq. Yaradıcılıq mərkəzi beynəlxalq və azərbaycanlı ekspertlərin görüşləri, təcrübə mübadiləsi və fiziki və mənəvi təcrübələrinin keçirildiyi məkana çevriləcək.
“Həyat dairəsi" sərgisinin mandalalarında Günəşin kristallaşmış formaları, kainatın harmoniyasını və "Nine Senses" festivalının qonaqlarının mənəvi əhval-ruhiyyəsini dəstəkləyir. Hinduizm və Buddizm kimi bir çox dini ənənələrdə mandalalar mənəvi yüksəlişin simvolu və maariflənmə yolu kimi istifadə olunur. Onlar şüuru və daxili sabitliyi inkişaf etdirməyə kömək edən meditasiya fokusu kimi xidmət edə bilərlər. Sərgi, bir ekspozisiyada dairənin əbədilik, kainatın sonsuzluğu və günəş işarəsi kimi arxetipik simvollarının özündə birləşdirməsi üzərində qurulmuşdur. Hər bir əsər öz ətri və musiqisi ilə müşayiət olunur və öz vibrasiya dalğasını saçır. Bu ekspozisiyanı, həmçinin dairə simvolunu, onun seyrini və təsvir etməni müalicəvi təcrübə kimi də hesab etmək olar. Mandala vasitəsilə biz kainatın fraktal modelini yenidən yaradırıq və onun bir hissəsi olan insan bütün kainatla əlaqədə olduğunu və bağlılığını xatırlayır.

Nine Senses Art Center will host a unique exhibition "Circle of Life," the author of which is the famous artist Farhad Sadykhov.
The Nine Senses Art Center is a place of creativity and self-development that embraces the traditions of many cultures and teachings, expanding horizons, consciousness, and physical experiences. It serves as both a retreat center and a space for creative self-expression, encompassing the realms of body, mind, and spirit. Therefore, Farhad Sadykhov's Circle of Life exhibition serves as the inaugural event and cornerstone for the launch of the international Nine Senses Fest in Baku, taking place from October 6th to 8th. The art center will serve as a meeting place, facilitating the exchange of experiences and hosting physical and spiritual practices conducted by international and Azerbaijani experts.
The crystallized forms of the Sun in the mandals of the Circle of Life exhibition support the harmony of space and the mental mood of the guests of Nine Senses and the festival. In many religious traditions such as Hinduism and Buddhism, mandalas are used as symbols of spiritual growth and the path to enlightenment. They can serve as meditative tricks, helping to develop consciousness and inner peace. The circular form of the mandala: The exhibition is built on the combination in one exposition of the archetypal symbol of the circle - symbolizes the eternity and infinity of the space, the solar sign of the Sun. Each work is accompanied by its own smell, supported by the sound order and emits its own vibration wave. This exposition, like the symbol of the circle itself, its contemplation and drawing can be considered a healing practice. Through the mandala, we recreate the fractal model of the universe, and being a part of it, human remembers and realizes involvement and connection with the entire universe.