Dövlət başçısı Ersin Tatara kurort və yaşayış kompleksi barədə məlumat verilib, yaxın gələcək üçün planlar açıqlanıb.
Vurğulanıb ki, Sea Breeze sadəcə kurort kompleksi deyil, “şəhər içində şəhər” konsepsiyasına uyğun yaradılmış, öz infrastrukturuna malik elit qəsəbədir.
Əhəmiyyətli layihələrdən danışarkən, ölkədə süni ada üzərində tikilən ilk apart-otel olan “Caspian Dream Liner” layihəsinə xüsusi diqqət yetirilib.
Hazırda tikilməkdə olan layihələr arasında Sea Breeze Resort-a xüsusi cəlbedicilik və unikallıq bəxş edən Marina Village və Nikki Beach xüsusi vurğulanıb.

The President of the Turkish Republic of Northern Cyprus got acquainted with the Sea Breeze Resort projects
17 10.2023
The Head of State Ersin Tatar was provided with information about the resort and residential complex, and plans for the near future were outlined.
It was emphasized that Sea Breeze is more than a resort; it is a prestigious village with its own infrastructure, built in accordance with the "city within a city" concept.
Speaking about landmark projects, special attention was paid to the Caspian Dream Liner project – the first apart-hotel in the country to be erected on an artificial island.
Marina Village and Nikki Beach were recognized as developments now under construction, providing Sea Breeze Resort a special appeal and individuality.